Aktualności

Właściwości I Zastosowanie Skóry Naturalnej

Skóra naturalna

Kiedy majtki z trawy przestały wystarczać???

Przyjmując teorie o „Adamie i Ewie”bieganie po łąkach i sadach na golasa było by ok, gdyby nie fakt zjedzenia przez Ewe jabłka -cytując klasyka „Bo to zła kobieta była” Okazało się wtedy, że wszystko widać!Idąc dalej możemy się zastanawiać czy tak naprawdę gdyby miała wcześniej trochę wstydu to by nie zjadła/ugryzła jabłka? Bo by się wstydziła? Tak czy siak w końcu trzeba było się czymś zakryć. Faktem jest, że latem majtki z trawy dawały rade, ale co z chłodniejszym klimatem???

Teraz na poważnie…

Podobno nasi przodkowie już około miliona lat temu zaczęli wykorzystywać skórę zwierzęcą jako cześć ubrania. Po upolowaniu i zjedzeniu mięsa zostawał odpad w postaci skóry, zresztą podobnie działa to do dziś. Skóra naturalna jest pozostałością po uboju bydła na mięso. Oczywiście tylu przeciwników jak i zwolenników tego surowca- kwestia wyboru. Tak na dobrą sprawę, skóra zyskała więcej zastosowań gdy ludzie odkryli, że można ją garbować.

Jak garbowano skórę tysiące lat temu?

Naturalnie!. Już w Epoce Neolitu lud moczył skórę z roślinami. Tak namoczona skóra konserwowała się dzięki zawartym w roślinach garbnikom, dlatego tą metodę nazywamy garbowaniem roślinnym. W obecnych czasach, odchodzi się od metod chemicznych z uwagi na dobro środowiska i ludzi, a garbowanie roślinne zyskało miano najszlachetniejszego sposób konserwacji skóry.

Do czego wykorzystywano skórę?

Skórę najczęściej wykorzystywano do szycia ubrań i butów. Na przestrzeni wieków skóra zyskiwała więcej zastosowań np.: W XII wieku kawałki skóry na ziemiach Polskich służyły jako środek płatniczy, twarda skóra po nabiciu ćwieków służyła jako zbroja, a dywan ze skóry niedźwiedzia był luksusowym elementem dekoracyjnym.

Dlaczego to właśnie skóra jest tak szlachetnym materiałem?

Dzięki swoim właściwościom,a jest ich sporo np.:

  • Odpowiednio pielęgnowana długo służy.
  • Dobrze przepuszcza parę wodna.Co ciekawe ma zdolności pochłaniania pary wodnej z wilgotnej atmosfery i wydalania jej,dzięki temu możemy mówić, że „Skóra oddycha”
  • Nie alergizuje
  • -Ma zdolności dopasowywania się w miarę noszenia do swojego właściciela i starzeje się razem z nim;)
  • Skóry naturalne są jonowo-ujemne, tak więc współgrają z ludzkim organizmem.
  • W następnym wpisie przybliżymy rodzaje skór najczęściej używanych w przemyśle.

S.Prokopowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *