Aktualności

Jak powstaje kurtka skórzana-krojenie

Czy zastanawiali się Państwo jak powstaje wasza kurtka?

 

Chcieli byśmy udostępnić Państwu choć odrobinę tej wiedzy.

 

A więc zaczynamy;)

 

Ze skórą odzieżową, ja osobiście zetknęłam się 8 lat temu. W poszukiwaniu pracy, trafiłam na małą nikomu nie znaną (przynajmniej tak myślałam) firmę VERSSEN. Po wstępnej rozmowie zostałam przyjęta i postawiona przy stole do krojenia skór. Jak wielkie było moje zdziwienie, gdy poznałam rodzaje, kolory i odcienie skór na pozór takich samych? Skąd mogłam wiedzieć, że czarna skóra może być w odcieniu różu, żółtego czy zieleni. Na szczęście na ratunek przyszła moja Pani Kierownik , która wszystko mi pokazał i wytłumaczyła. Swoją drogą , nie wiem skąd ta kobieta brała tyle cierpliwość. Tu wielki ukłon dla Pani Ewy ponieważ, jest jedna z niewielu osób w tym zawodzie, która tak dobrze zna się na swojej pracy. Teraz postaram się opisać, jak odbywa się krojenie naszych kurtek.

 

Jest 5 Etapów krojenia:

 

1)Podstawowe rozłożenie formy na elementy:

 

*Duże np.:Przody i tyły.

 

*Średnie np.:Rękawy,boki,plisy,obłożenia

 

*Małe np.:Patki,obłożenia,stójki,boki,paski itp.

 

2)Dobór skór.

 

Na tym etapie musimy dobrać skóry do krojenia, średnio w paczce jest od 8-12 szt skór. Mogą się różnić odcieniem,poświatą i fakturą. Naszym zadaniem jest wybrać takich 5 szt z tych skór, aby pasowały do siebie może nie idealnie, ale na tyle by różnica była minimalnie zauważalna.

 

3)Zaznaczanie skaz na skórze na naturalnej.

 

W zależności od partii produkcyjnej, skóra może mieć różne skazy powstałe z przyczyn naturalnych lub przy garbowaniu. Najczęściej spotykane są blizny, dziury, pływające lico, pęknięcia.

 

4)Układanie formy na dobranej skórze.

 

Układając musimy zwracać uwagę na skazy ,które wcześniej zaznaczyliśmy i manewrować formą tak by jak najbardziej optymalnie wykorzystać kawałek skóry następnie, zaznaczamy wszystkie punkty montażowe uwzględnione na formie i zaczynamy kroić. My akurat kroimy nożami o okrągłymi obrotowymi ostrzu(Takie coś jak do pizzy;))

 

5)Ostatnim etapem jest złożenie elementów kurtki w odpowiedniej kolejności

 

-tak by krawcowa nie musiała zgadywać od czego jest dany element tym bardziej, że są lewe i prawe. Dokładamy dodatki np: Suwaki, guziki, klamry, wszywki, metki itp-  zależności od modelu. Tak skonstruowana paczka ląduje u krawcowej na stole. W naszej manufakturze najważniejsza jest jakość i zadowolenie klienta!!! Dlatego każdą z naszych kurtek szyje od początku do końca jedna krawcowa.

 

Poniżej znajdą Państwo film jak odbywa się krojenie u Nas.

 

Zapraszamy do oglądania.

 

Dokładny opis skóry z podziałem na rodzaje przedstawię w kolejnym wpisie;) pt.Rodzaje skór i ich wykorzystanie w przemyśle modowym”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *