Aktualności

Czyszczenie i konserwacja kurtek skórzanych

Czyszczenie i konserwacja kurtek skórzanych

Skórzana kurtka to element garderoby, który jest ponadczasowy i znajdzie swoje miejsce w każdej szafie niezależnie od naszego stylu. To bardzo uniwersalne ubranie, które wykorzystać możemy w wielu stylizacjach. By jednak nasza kurtka wyglądała dobrze niezależnie od jej wieku, należy o nią dbać – odpowiednio czyścić i konserwować. Jak? Tego dowiesz się z tego artykułu!

Jak czyścić kurtkę ze skóry?

Przed przystąpieniem do samodzielnego czyszczenia kurtki należy sprawdzić informacje, które podaje na ten temat producent na metce. Postępowanie zgodnie z tymi uwagami powinno sprawić, że nie zniszczymy naszej ramoneski, a odświeżymy jej wygląd i wyczyścimy ją ze wszystkich plam.

Należy pamiętać, że odzieży ze skóry naturalnej i ekologicznej nie powinno prać się w pralce, co może ją zniszczyć. Plamy powinny być czyszczone miękką i delikatnie wilgotną ściereczką, co pozwoli uniknąć przemoczenia skóry. Nie zaleca się również wykorzystywania detergentów, rozpuszczalników i innych środków chemicznych, ponieważ te mogą wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku.

Po samym czyszczeniu możemy użyć balsamu, który poprawi efekty czyszczenia. Naniesienie go na wcześniej brudne miejsca sprawi, że odświeżymy skórę i ją natłuścimy. Jeśli jednak sam balsam nie pomoże na odbarwienie, można wykorzystać także kremy koloryzujące o barwie podobnej do naszej kurtki, a po 48h ponownie skorzystać z balsamu.

Czyszczenie kurtki skórzanej

Domowe sposoby na tłuste plamy

Usuwanie tłustych plam ze skóry może być troszkę bardziej problematyczne niż plamy po makijażu lub kurzu. Jednak i takie plamy możemy usunąć w prosty sposób. By wyzbyć się takich plan, wystarczy wykorzystać specjalne mydełka lub płyny, które przeznaczone są do czyszczenia wyrobów ze skóry. To nie tylko jeden z najprostszych, ale także najbezpieczniejszych sposobów na pozbycie się plam z ramonesek. Takie produkty nie tylko sprawią, że pozbędziemy się irytujących nas zabrudzeń, ale także pomogą zaimpregnować skórę, co sprawi, że ta nie zeschnie i nie stwardnieje. Jeśli jednak nie masz pod ręką specjalnych preparatów, możesz wykorzystać ściereczkę nasączoną sokiem cytrynowym, co również powinno pomóc w walce z plamami.

Konserwacja kurtki skórzanej

Konserwacja skórzanej kurtki

Czyszczenie to jednak dopiero początek dbania o kurtki ze skóry. Potrzebna jest także odpowiednia pielęgnacja. Przynajmniej raz w roku powinniśmy zdecydować się na nałożenie odpowiedniego balsamu na naszą kurtkę, która pomoże zachować skórze miękkość oraz swoje właściwości. Warto również skorzystać z impregnatów, które zabezpieczą skórę naturalną i ekologiczną przed działaniem wilgoci.

Istotnym problemem dla właścicieli skórzanych kurtek może być także problem z zapachami. Skóra to bowiem materiał, który mocno chłonie zapachy. Może się więc okazać, że po zimie lub po dłuższym użytkowaniu kurtka będzie przesiąknięta nieprzyjemnymi zapachami. Pozbycie się ich nie jest jednak trudne. Wystarczy wywietrzyć kurtkę w chłodnym i przewiewnym miejscu. Unikać należy jednak wystawiania jej na słońce lub w wilgotnym miejscu, ponieważ te mogą przyczynić się do zniszczenia skóry.

Zarówno czyszczenie, jak i konserwacja kurtki ze skóry nie są tak trudne, jak mogłoby się początkowo wydawać. Należy jednak postępować zgodnie z zaleceniami producenta oraz pamiętać o kilku prostych zasadach wspomnianych wyżej. Dzięki temu możecie mieć pewność, że wasza kurtka zachować swój piękny i unikatowy wygląd przez lata. Jeśli jednak po naszych próbach czyszczenia na kurtce nadal są plamy, lepiej oddać ją do specjalisty zajmującego się renowacją i czyszczeniem skóry. Nie warto bowiem ryzykować utraty kurtki.

1 thoughts on “Czyszczenie i konserwacja kurtek skórzanych

  1. Siwa pisze:

    Dziękuję za podpowiedź;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *